Достроковий вихід на пенсію

Доволі поширена ситуація: людину звільнили з роботи, причому не з власної вини. До пенсії ще якихось рік-півтора, є сили й бажання працювати, проте знайти іншу роботу самостійно не виходить. Утім, вихід із ситуації є: центр зайнятості може посприяти тому, щоб людина вийшла на пенсію раніше за визначений термін.

Яким чином, «Кур'єру» розповіла начальник відділу організації реєстрації, надання матеріального забезпечення Державного центру зайнятості України Любов Бершадська.

 

У статті 49 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено особливу гарантію для окремих категорій безробітних, які втратили роботу у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці. Це стосується осіб, трудовий договір з якими розірвано за ініціативою роботодавця, зокрема у зв'язку з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників (пункт 1 статті 40 Кодексу законів про працю України). Стосується це також військовослужбовців, звільнених із служби у зв'язку із скороченням чисельності або штату без права на пенсію. На день звільнення таким особам має залишитися не більше як півтора року до пенсійного віку, визначеного в статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до законів України «Про державну службу», «Про статус народного депутата України», «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність». У статті зазначено: за умови реєстрації таких осіб у територіальному органі служби зайнятості та відсутності підходящої роботи гарантовано право на достроковий вихід на пенсію, якщо вони мають страховий стаж, потрібний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі (згідно з абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Необхідний вік і стаж

Чоловіки можуть скористатися такою гарантією в 58 років 6 місяців, оскільки в статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років. Право дострокового виходу на пенсію мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку.

Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», становить: для чоловіків — 35 років, для жінок — 30 років. Наявність потрібного страхового стажу підтверджує довідка управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі в місті, управління в місті та районі (пункт 23 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 р. №198).

Територіальний орган служби зайнятості надає безробітному за його особистою заявою клопотання про достроковий вихід на пенсію в управління Пенсійного фонду України. У разі відмови управління Фонду призначити пенсію особі, якій видано таке клопотання, вона має право зареєструватися в територіальному органі служби зайнятості повторно на загальних підставах.
Отже, якщо ви після звільнення за скороченням штату (не раніше як за півтора року до досягнення пенсійного віку) зареєструєтеся в службі зайнятості, матимете не менш як ЗО (35) років страхового стажу, то в разі якщо не буде підходящої роботи, зможете скористатися гарантією дострокового виходу на пенсію.

Джерело: Житомирський обласний центр зайнятості.