Сьогодні у Європі з'явилася нова тенденція - введення до штату компанії зовнішнього фахівця для вирішення конкретного завдання. Здавалося б, цей процес схожий із запрошенням бізнес-консультанта. Однак інтерим-менеджмент - так називається це явище - має істотні відмінності й переваги, головна з яких - не надання рекомендацій щодо складних ситуацій, а кваліфікована робота з їхнього розв’язання.
Для початку з’ясуємо, що ж означає це поняття. «Інтерим» (від латинського «ad interem») - тимчасово виконувати обов'язки. Таким чином, інтерим-менеджер - це людина, що приходить у компанію на певний строк і професійно вирішує конкретні завдання, поставлені перед ним керівництвом. На відміну від консультанта, він не просто дає поради - він діє. Складні ситуації, які виникають в організаціях, можуть бути різними, тому в інтерим-менеджерів є свої спеціалізації. Наприклад, одних залучають до роботи в період злиття компаній, а інших - винятково для вирішення конфліктних ситуацій у колективі. Іноді інтерим-менеджерам довіряють тимчасове керівництво підприємством у випадку, коли засновники залишають його, а спадкоємці ще не почувають достатньої впевненості у своїх силах.
Перші менеджери «за викликом» з'явилися в Голландії в 70-х роках минулого сторіччя, і це явище швидко поширилося на всю Європу. У Великобританії та Швейцарії послуги такого роду користуються великим попитом, а Німеччина виявилася більш традиційною у цьому питанні. Німецькі бізнесмени не люблять посвячувати сторонніх у свої внутрішньофірмові справи та прагнуть самостійно вирішувати проблеми. Однак сьогодні жорстка конкуренція змусила навіть найбільш консервативних керівників подивитись на це явище по-іншому. Виявилося, що допомога кваліфікованого інтерим-менеджера найчастіше призводить до більш швидкого вирішення проблем і набагато вигідніше для компанії, ніж спроба впоратися зі складними ситуаціями на свій страх і ризик.
Як правило, інтерим-менеджери - це люди старші 50 років, які мають величезний професійний і життєвий досвід. Справді, людям з величезним професійним досвідом буває тісно в стінах однієї компанії, і вони можуть знайти себе в інтерим-менеджменті. За даними дослідження Ludwig Heuse, провайдера даного виду послуг, троє з чотирьох інтерим-менеджерів надзвичайно задоволені новою професією і почувають, що можуть знайти застосування всім своїм знанням. Крім того, ця спеціальність ще й високо оплачується.
Безперечно, інтерим-менеджмент - чудова перспектива для досвідчених, освічених й успішних менеджерів, людей зі зв'язками й блискучими комунікативними навичками. Для них це унікальна можливість принести користь різним компаніям. Часто такими «вільними художниками» стають керівники, які відійшли від справ власної фірми, їхні поради безцінні для багатьох початківців і бізнесменів, які вже досягли успіху.
Організації вигідний «сторонній» менеджер: він вирішує певне завдання, його послуги оплачуються по днях, і як тільки проблема вирішується, витрати закінчуються.
Незаперечна перевага запрошення інтерим-менеджера - свіжий погляд на проблеми компанії. Крім того, у нього немає зобов'язань перед колективом і начальством, він перебуває поза інтригами, і його ціль - винятково пошук вірного рішення.
Звичайно, з «тимчасовим» співробітником укладається контракт на фіксований термін: він може становити і три місяці, і рік. Коли завдання виконано, фахівець іде на новий проект в іншу фірму. Багато інтерим-менеджерів порівнюють себе з лоцманами й говорять про свою професію так: «Ми ведемо корабель-компанію на важких ділянках шляху, обходячи мілину та рифи, але як тільки небезпека залишається позаду, - сходимо на берег, а організація йде далі сама».