Юридичні консультації

Prev Next
 

БУТАФОР

179.jpg
Бутафори - рід театральних художників, до обов’язків яких входить виготовлення усієї обстановки гри, крім живопису (декорацій), бутафорські речі та інші приналежності: зброя, меблі, посуд, опудала птахів або звірів тощо. Раніше - працівник сцени, що перебував за кулісами і подавав артистам необхідні для гри предмети: зброю, квіти, листи, книги тощо.
Бутафор по суті представляє особу, що виробляє бутафорію.
Бутафорія (італ. buttafuoria) - підроблені, спеціально виготовлені предмети (скульптура, меблі, посуд, прикраси, зброя тощо), уживані в театральних спектаклях замість справжніх речей. Предмети бутафорії відрізняються дешевизною, міцністю, підкресленою виразністю зовнішньої форми (при їхньому виготовленні, звичайно, відмовляються від відтворення деталей, не видимих глядачеві).
Основне завдання бутафора - імітація предметної реальності. Від бутерброда з ковбасою до статуї людини в повний ріст - його діапазон можливостей вражає. Багато зроблених предметів здаються справжніми, поки їх не торкнешся руками. У бутафорській майстерні ніщо не є тим, чим здається на перший погляд. Золотий келих насправді зроблений з оргскла, а стародавні предмети побуту - вироби з пап'є-маше. Майстер, що виготовляє бутафорію, повинен бути справжнім винахідником.
Виготовлення бутафорії - це велика галузь театральної технології, до якої входить робота з паперовими масами, картоном, металом, синтетичними матеріалами і полімерами, тканинами, лаками, фарбами, мастиками тощо. Не менш різноманітна і номенклатура бутафорських виробів, що потребують спеціальних знань у сфері ліпних, картонажних, оздоблювальних і слюсарних робіт, розписування тканин, карбування на металі, а також у сфері виготовлення ювелірних та інших виробів.
Вперше бутафорські предмети з'явилися одночасно з появою театру. Широко застосовувалася бутафорія в італійській комедії “дель арте”.
Друга світова війна дала новий поштовх розвиткові бутафорських предметів. Тоді виготовляли муляжі танків, артилерійських знарядь, складів з метою обману супротивника, зосередивши його увагу на бутафорських, а не реальних силах, що представляють будь-яку загрозу.
Муляжі відеокамер застосовують і нині там, де є загроза хуліганства або крадіжок, і при правильному встановленні знижують імовірність цих правопорушень.
Обов'язки бутафора
    - виготовлення простих бутафорських виробів;
    - ліплення виробів з неглибоким рельєфом з різних матеріалів за ескізами і готовими шаблонами;
    - виготовлення гіпсових форм і склеювання з пап'є-маше і мастики бутафорських виробів з рельєфом великого чіткого малюнка з незначною глибиною;
    - ліплення об'ємних бутафорських виробів з орнаментовкою дрібного малюнка за ескізами з різних матеріалів;
    - виготовлення гіпсових складних кускових форм скульптурних виробів;
    - складання кольорів із фарб;
    - виливання моделей із гіпсу;
    - фактурування дерева;
    - виконання муляжних робіт;
    - виготовлення квітів із шовку й оксамиту;
    - креслення і виготовлення шаблонів.
Бутафор повинен знати
Способи приготування мастики; конструкцію і правила експлуатації устаткування і пристроїв, застосовуваних при ручному виготовленні бутафорських виробів; техніку виготовлення об'ємних бутафорських виробів з орнаментуванням дрібного малюнка; технологію виготовлення імітаційних предметів і реставраційних робіт; прийоми художнього розпису бутафорських виробів; техніку і технологію виготовлення квітів; способи виготовлення шаблонів.
У програму навчання бутафорів входять дисципліни, що відповідають сучасним запитам театру: дизайн асамбляжу (конструювання предметів, що можуть видозмінюватися), авангардна лялька і бутафорія, що трансформується. Не дивлячись на те, що спеціальність класично вважають чоловічою, її освоюють в основному дівчата, хоча у процесі навчання і роботи їм доводиться стояти біля токарських і свердлильних верстатів, плавити метал, управляти циркулярною пилкою тощо.
Професія бутафора практично завжди залишається за кадром. Нас можуть захоплювати незвичайні декорації, але ми рідко задумуємося над тим, хто їх створив, і які для цього потрібні знання та вміння.
Повернутися назад