Юридичні консультації

Prev Next
 

АСТРОНОМ

161.jpg
Багато хто уявляє роботу астронома як постійне спостереження за зірками. Це не зовсім так: левова частка робочого часу йде на порівняння і аналіз отриманих даних. Та і при всьому бажанні просиджувати дні і ночі перед телескопом не вийде: апаратура, що дає змогу робити точні спостереження, коштує дорого. Надпотужні телескопи можна перелічити на пальцях, і черга на них розписана на роки вперед. Мало того, в у цю чергу ще потрібно потрапити: переконати, що саме твоє наукове завдання цікаве і перспективне.

Декілька днів спостережень і місяці й роки теоретичної роботи. За допомогою комп'ютерів астрономи складають зоряні карти, обраховують траєкторії переміщень небесних тіл. Конкретна робота залежить від спеціалізації астронома. Як і в будь-якій науці, в астрономії є безліч напрямів: космологія, небесна механіка і зоряна динаміка, астрофізика, радіоастрономія, фізика галактик, зірок, астрономічне приладобудування.

Оскільки сучасна астрономія достатньо «розгалужена» наука і ділиться на окремі наукові дисципліни, то практично всі астрономи-професіонали спеціалізуються у вузьких сферах (наприклад, вивчають Сонце, окремі планети, зорі, галактики тощо). Через цей своєрідний «розподіл праці» виникає необхідність в координації дії астрономічного співтовариства як у рамках однієї країни (у нашому випадку - України), так і в загальносвітовому масштабі. Це завдання цілком успішно виконує Українська астрономічна асоціація, яка об'єднує практично усі астрономічні організації, що діють не лише в Україні, а в масштабах усього світу - Міжнародна Астрономічна Спілка (МАС). Варто також підкреслити, що астрономічні товариства й асоціації є і у деяких інших країнах, а також на окремих континентах: Королівське астрономічне товариство Великобританії, Американське астрономічне товариство, Європейське астрономічне товариство і т.д. Можна впевнено говорити, що ця професія позбавлена “хуторянського” забарвлення. Астрономи різних країн досить жваво спілкуються між собою, часто спільно працюють у міжнародних наукових проектах.

Та і сам характер праці сучасного астронома суттєво змінився порівняно, наприклад, з часом 200-річної чи навіть 100-ї давнини. І хоча до сьогодні ця професія асоціюється у багатьох людей із телескопами і темними безхмарними ночами, проте більшість дослідників Всесвіту проводять дні і ночі за моніторами комп'ютерів, опрацьовуючи дані наземних і космічних приладів та моделюючи астрономічні об'єкти і явища. Вже майже відпала необхідність після закінчення ВУЗу всім випускникам роз’їжджатися на постійне місце проживання до високогірної обсерваторії - можна працювати в комфортних умовах міста, час від часу виїжджаючи на спостереження (якщо у цьому є потреба) до обсерваторії.

Хоча, як і у будь-якій професії, тут є свої фанати - люди, які залюбки відмовляються від метушні цивілізації заради можливості спілкування із Всесвітом. Можливо така дивна з точки зору звичайної людини поведінка підтверджує своєрідну істину: справжнім астрономом не можна стати навіть за умови опанування відповідним багажем знань, астрономом можна лише народитися.

А тому вчитися на астронома і мріяти про цю професію можна порадити лише тим із вас, хто має стійкий інтерес до таємниць Всесвіту, у кого “співає душа” при спогляданні на зоряне небо, хто дружить з фізикою і математикою.
Cпецифіка роботи астрономом:
Астрономія - одна з наук, де результати видно не одразу. Така робота не підходить "спринтерам", яким важливо бачити щоденні плоди своєї професійної діяльності.
Особисті риси:
Інтерес до науки і відкриттів.
Зарплата і перспективи професії астронома:
Кар'єрний шлях астронома такий самий, як і в будь-якій іншій сфері науки: навчання у вузі, аспірантура, кандидатська дисертація, захист, наукова робота, докторська тощо. З отриманням нового наукового звання росте і кваліфікаційний розряд, від якого, в першу чергу, залежить зарплата. Чудова фізико-математична і комп'ютерна підготовка (для тих, хто прийшов не за папірцем, а за знаннями), найвищий рейтинг за системою SCOPUS, прийнятою міністерством освіти і науки, у астрономів (1, 3 місця; усього 15 астрономів в першій сотні найбільш рейтингових вчених). А те, що активна молодь має можливість закордонних поїздок і грантів, то це теж плюс.
Профільна освіта:
Технічні вузи не готують астрономів (у педагогічних є спеціальність вчитель фізики, астрономії), а професійних астрономів готують в національних університетах - Одеському, Київському, Харківському і Львівському. Після 4 курсу астрономи отримують ступінь "бакалавра фізики", а після 5 - фахівця або магістра астрономії.
Як стати астрономом:
Навчитися професії астронома можна не тільки в київських вузах. Напрямок «Астрономія» є і в інших технічних вузах країни, наприклад: Вінницький національний технічний університет, Волинський державний університет імені Лесі Українки, Східноукраїнський національний університет ім. В. Даля.
Стати астрономам неможливо без вищої освіти, оскільки ні професійні курси, ні приватні репетитори не навчають цій професії, оскільки вона не є масовою і популярною.
Повернутися назад